Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Loga instytucji organizujących Szkołę Letnią przekładoznawstwa w kolejności: Logo Universytetu Jagiellońskiego, Logo Wydziału Polonistyki UJ, Logo Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, logo Wydziału Humanistycznego UMK, Logo Wydziału Filologincznego uŁ, Logo Instytut Badań Literackich, Logo Centrum Badań Przekładoznawczych, logo Kongresu polskie Przekładoznawstwa, Logo university centre of excellence UMK, logo programu STER

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

LETNIA SZKOŁA PRZEKŁADOZNAWSTWA

Pierwsza Letnia Szkoła Przekładoznawstwa

12 – 16 września 2023

Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Rogowska, Łódź

 

Zapraszamy młodych badaczy, przede wszystkim doktorantów, do udziału w pierwszej edycji Letniej Szkoły Przekładoznawstwa.

Pomysł powołania letniej szkoły przekładoznawstwa narodził się w maju 2022 roku w trakcie Kongresu Polskiego Przekładoznawstwa, który obradował na Wydziale Polonistyki w Krakowie. Cieszymy się, że już rok po Kongresie możemy otworzyć nabór i zaproponować intensywny pięciodniowy program dający możliwość pracy pod kierunkiem wybitnych przekładoznawców z ośrodków w Polsce i z zagranicy.

 

W ramach Letniej Szkoły Przekładoznawstwa oferujemy:

  • pięć wykładów plenarnych
  • trzy trzydniowe seminaria (jedno do wyboru)
  • cykl trzech spotkań wprowadzających w zagadnienia humanistyki cyfrowej
  • prezentacje projektów badawczych uczestniczek i uczestników
  • konsultacje indywidualne
  • pasmo spotkań poświęconych kontekstom przekładoznawstwa

 

Letnia Szkoła Przekładoznawstwa jest wspólnym przedsięwzięciem Centrum Badań Przekładoznawczych przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk oraz Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. 

Autorkami programu i koordynatorkami są: 
 

Dr hab. Barbara Bibik, prof. UMK

Dr hab. Tamara Brzostowska-Tereszkiewicz, prof. IBL

Dr hab. Magda Heydel, prof. UJ

Dr hab. Ewa Rajewska, prof. UAM

 

Współorganizatorem tegorocznej edycji jest Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego reprezentowany przez dziekan prof. Joannę Jabłkowską i prof. Jarosława Płuciennika.