Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

dr hab. Tomasz Bilczewski, prof. UJ - Comparatio i translatio: od dyscypliny do literatury światowej

Wiele już napisano o związkach porównania i przekładu nie tylko w kontekście ich wzajemnych powiązań, ale też całej sieci relacji, w które wchodzą z innymi terminami tworzącymi ciekawe dzieje retoryki, odsłaniające przed nami mniej lub bardziej sekretne związki między słowem i obrazem, myśleniem i działaniem, wiedzą i władzą. W swoim wystąpieniu chciałbym wrócić do tych relacji po to, by zapytać, w jaki sposób przekład wpisywał się w początki i rozwój (przede wszystkim rodzimych) badań porównawczych, jak może zmienić ich dawny i obecny obraz, a także w jaki sposób kształtuje – i pozwala badać – to, co nazywamy literaturą światową.

dr hab. Tomasz Bilczewski, prof UJ - polonista, komparatysta, dyrektor Centrum Studiów Humanistycznych na Wydziale Polonistyki UJ. Jego niedawne publikacje to m.in.: Literatura światowa i przekład. Historie i teorie nowoczesnej komparatystyki od szkoły amerykańskiej do biohumanistytki, red. T. Bilczewski, A. Hejmej, E. Rajewska, Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2022 ; Archiwa dyscypliny. Historie i teorie nowoczesnej komparatystyki od Herdera do szkoły amerykańskiej, red. T. Bilczewski, A. Hejmej, E. Rajewska, Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2022; Nieskończona genesis literatury światowej". Pisarze postkolonialni o władzy, języku i wyobraźni, red. T. Bilczewski, D. Kołodziejczyk, Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2022; The Routledge World Companion to Polish Literature, eds. T. Bilczewski, S. Bill, M. Popiel, London, New York: Routledge, 2021.